sobota, 1 marca 2014

Zemsta czarownicy

Tytuł oryginalny: „The Spook’s Apprentice”
Autor: Joseph Delaney
Seria: Kroniki Wardstone
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2004
Moja ocena: 9/10

Książka jest jedną z ulubionych powieści z okresu podstawówki, a postanowiłam ją wam przedstawić ponieważ w końcu wzięłam się do czytania następnych częśći (których jest w sumie 10) i są zdecydowanie godne polecenia.

Joseph Delaney − brytyjski pedagog, a obecnie pisarz książek typu SF i fantasy. Jego kariera rozpoczęła się od napisania książki typu science fiction, napisanej najpierw pod pseudonimem JK Haderack, a potem przez wersję pod swoim prawdziwym nazwiskiem, w tym swoją pierwszą powieść dla dzieci, która była w części oparta na rzeczywistych doświadczeniach i wspomnieniach, jakie miał w młodości. Pierwszą książką pod jego prawdziwym nazwiskiem była właśnie „Zemsta czarownicy”

Jak już mówiłam to książka po którą przeczytałam dawno, ale za każdym razem kiedy po nią sięgam na nowo przeżywam te przygody:
Thomas Ward siódmy syn siódmego syna zostaje oddany do terminu u miejscowego stracharza. Praca jest ciężka, mistrz surowy, tak więc wielu wcześniejszych uczniów nie podołało trudowi nauki. Thomas musi się nauczyć przepędzać duchy, poskramiać czarownice i więzić boginy. Kiedy jednak niechcący uwalnia Mateczkę Malkin, najgorszą wiedźmę w hrabstwie, zaczyna się koszmar…

Czyta się ją lekko i przyjemnie, czasami z lekkim dreszczykiem. Ja osobiście lubię ją za styl narracji.  Stracharz jest nieustępliwy sprawia wrażenia groźnego, ale pod tą przykrywką kryje się człowiek, który dużo przeszedł walcząc z mrokiem w Hrabstwie.  Tom natomiast jest typowym chłopakiem, jednak nie lubi pracy na farmie i ciekawie jednak z lekkim przestrachem podchodzi do zawodu stracharza.  Jest jeszcze jego mama- tajemnicza kobieta, powtarzająca mu, że urodziła sześciu synów po to aby urodził się on.

Ogólnie rzecz biorąc polecam wam całą tą serię, niektóre części są mniej udane, ale pozostałe nadrabiają. Ja jestem już na siódmej. 
Hazel

3 komentarze:

  1. Pierwsze słyszę, ale z chęcią przeczytam, przy okazji :)

    http://faaantasyworld.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. ,,Pamiętnik Stracharza'' mówi Ci to coś ? :D

    OdpowiedzUsuń