środa, 30 kwietnia 2014

Niezgodna

Autor: Veronica Roth
Tytuł Oryginalny : Divergent
Wydawnictwo: Amber 
Rok wydania:  2012 
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
Ocena: 10/10 


Veronica Roth jest prawie naszą rówieśniczą. Niezgodną napisała w wieku 21 lat studiowała i powinna się raczej uczyć, niż zajmować pisarstwem.Okazała się jednak że wybrała doskonale-chociaż może mieć kłopot z przekonaniem swoich przyszłych dzieci, jak ważne jest odrabianie lekcji.Ma również swojego bloga: veronoicarothbooks.blogspot.com Beatrice mieszka w społeczeństwie podzielonym na frakcje, a każda frakcja to inne zwyczaje: Altruizm-bezinteresowność 

Nieustraszoność- odwaga 
Erudycja-inteligencja
Prawość-uczciwość 
Serdeczność-życzliwość 
Beatrice urodziła się w altruizimie. a tam są sztywne zasady których trzeba się trzymać. Ich głównym celem to stawiać dobro innych ponad własnym.Beatrice od dzieciństwa była uczona jak nieść pomoc innym, jak wyrzekać się każdej przyjemności, każdej rzeczy dla siebie i oddawać ją innym. Od początku jej to nie wychodziło. W dniu 16 urodzin każdy członek społeczności musi wybrać swój odłam społeczeństwa.  Beatrice wybiera między pozostaniem z rodziną, a byciem sobą – nie może mieć tych dwóch rzeczy naraz. Więc dokonuje wyboru, który zadziwia wszystkich, nawet ją samą.

 Podczas bardzo burzliwego wprowadzenia, Beatrice przemianowuje się na Tris i walczy o to, aby dowiedzieć się, kto naprawdę jest jej przyjacielem – i rozpoczyna romans z czasem fascynującym, a czasem doprowadzającym do białej gorączki chłopakiem, który dopasowuje się do ścieżki życiowej, którą obrała. Tris kryje także pewien sekret, taki, który ukrywa przed wszystkimi, gdyż została ostrzeżona, że jego ujawnienie może oznaczać śmierć. Odkrywa rosnący w siłę konflikt, który może zagrażać odkryciem stworzonej przez nią samą idealnej społeczności, w której żyje. Tris dowiaduje się również, że jej tajemnica może pomóc tym, których kocha… lub zniszczyć ją samą. 

Brak mi słów aby opisać tę książkę.Jest nieziemska! Dosłownie z innej planty.Z Początku byłam sceptycznie nastawiona ponieważ porównano ją z Igrzyskami Śmierci, a wątpiłam żeby jakaś książka science fiction urzekła mnie tak bardzo jak Igrzyska.A jednak Niezgodną można z nimi równać. Swoją fabułą i akcją bije na głowę nie jedną tego typu książkę. Autorka mniej więcej w naszym wieku więc wiedziała czego oczekuje młodzież i trafiła w sedno. Powieść jest niesamowitą przygodą nie zabrakło oczywiście też romansu jak i intrygi,kłamstw. Książka pokazuje również jak ważna w życiu jest przyjaźń, rodzina i aby wierzyć we własną siłę i odwagę. Jest odzwierciedleniem naszej rzeczywistości. Te frakcje to tak naprawdę odłamy które podzieliły nasz świat u nas też są Erudyci- to naukowcy, którzy co chwile coś ulepszają, wymyślają nowe rzeczy; Nieustraszonych też spotkamy może to będzie dziwne porównanie ale policja tak jak i w świecie stworzonym przez autorkę Nieustraszeni mają za zadanie bronić miasta. Są i Altruiści wśród nas różne organizacje charytatywne to właśnie altruizm.Gorzej aby znaleźć Serdeczność i Prawość ale jak dobrze poszukacie i to znajdziecie i te odłamy społeczeństwa. Veronica Roth idealnie ujęła to w swoim dziele. Gorąco polecam jedna lepszych książek jakie czytałam.


Cytaty :

"Uznajemy zwyczajne akty męstwa, odwagę która każe jednej osobie stanąć w obronie drugiej."

 "Ktoś klęka przy głowie Ala i zamyka mu powieki. Może robi tak, żeby chłopak wyglądał na śpiącego? Głupio. Dlaczego ludzie chcą udawać, że śmierć to sen? Nie jest snem. Nie jest snem."

 "Ale czasem to nie podjęcie walki świadczy o odwadze, ale stawienie czoła nieuchronnej śmierci."

 ,,Ludzki rozum może usprawiedliwić każde zło; dlatego jest takie ważne, że nie polegamy na nim''                                   

        

3 komentarze:

 1. Kolejna dobra recenzja tej książki, więc chyba się na nią skuszę, choć to nie do końca jest moja bajka czytelnicza...

  http://kulturka-maialis.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka czeka już na swoją kolejkę, więc każda recenzja mile widziana :)

  http://miedzysklejonymikartkami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę aż tak bardzo podobała Ci się książka? Moim zdaniem ma pewne swoje niedociągnięcia...

  OdpowiedzUsuń