wtorek, 1 lipca 2014

Rio Anaconda

Autor: Wojciech Cejrowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania:  2006
Gatunek:  literatura podróżnicza
Moja ocena: 9/10

Do przeczytania tej książki zachęciła mnie koleżanka, która mi ją pożyczyła i bardzo jej dziekuje, bo była to świetna lektura.

Wojciech Cejrowski-  (ur  27.06.1974) polski dziennikarz, podróżnik, publicysta, felietonista. 

Książka  „Rio anakonda” opowiada o podróży w poszukiwaniu ostatnich dzikich plemion Amazonii.  Podróży trudnej, wyczerpującej, czasem zapowiadającej się totalną klęską.  Jest też o tym, że nie warto się poddawać aby osiągnąć upragniony cel. Jednak najważniejsze: jest o dzikich plemionach w dżungli, jednych z nielicznych do których cywilizacja jeszcze nie dotarła.  I tutaj robi się trochę smutna, trochę melancholijna, niestety pokazuje prawdę: jak biały człowiek  niszczy Indian, ich kulturę, obyczaje.  Próbuje z nich zrobić według niego „normalnych” ludzi. Często pozostawiając ich samym sobie. Np.  mówiąc, że szaman jest zły, ale nie zostawiając żadnych leków tak naprawdę są oni wtedy skazani na pewną śmierć w dżungli pełnej zabójczych roślin i zwierząt.
Jednak mimo tej prawdy, książkę czyta się lekko i przyjemnie.  Jest pełna humoru i dowcipu typowego dla Wojciecha Cejrowskiego (jeśli zna się go wcześniej). Podsumowując chciałabym wam ją polecić, aby chodź na krótką chwilę zobaczyć jak żyję się ostatnim dzikim plemionom Amazonii.


Dodatkowo kilka cytatów:
„Indianie siadają w progu szałasu, my na sofie, oni oglądają deszcze, my serial; ale patrzymy na to samo – i tu i tam leje się woda.
„To porażki składają się na prawdziwy sukces.
„Zanim nabałaganisz, sprawdź, czy dasz radę posprzątać4 komentarze:

 1. Książki Cejrowskiego są bardzo ciekawe, specyficzne, powiedziałabym. Lubię je.
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. uwielbiam książki Cejrowskiego, zawsze dowiaduje się z nich czegos nowego :)
  pozdrawiam i zapraszam do mnie
  http://zwariowana-ksiazkoholiczka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. na geografii pani czytałam nam jeden rozdział właśnie z tej książki i bardzo mi się spodobał i zastanawiałam się nad przeczytaniem jej całej

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki podróżnicze i styl Cejrowskiego, książka bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń